Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 88-75

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε με 88-75 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για την είσοδο του στην οχτάδα. Ο Νικ Καλάθης πραγματοποίησε “μαγική” εμφάνιση και οδήγησε τους “πράσινους” στη μεγάλη νίκη. Η ήττα της τουρκικής ομάδας ήταν ένα μικρό δώρο για τον Ολυμπιακό, καθώς η ομάδα του Αταμάν έμεινε στο 13-8 και έχει μόνο μία νίκη παραπάνω από τους “ερυθρολεύκους”.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και με πρωταγωνιστές τους Βουγιούκα και Καλάθη προηγήθηκε με 11-6. H Εφές αντέδρασε και μείωσε στον 1, αλλά οι “πράσινοι” με σερί 9-2 ξέφυγε και πάλι στο σκορ (20-12). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (24-16).

Η τουρκική ομάδα βρήκε τις λύσεις από μακριά στη δεύτερη περίοδο και με τρία συνεχόμενα τρίποντα μείωσε τη διαφορά στους τρεις (28-25). Ο Πλάις πέτυχε ακόμη ένα καλάθι για την Εφές και μείωσε στους 2 (32-30), αλλά σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με σερί 8-0 έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-30).

Το μόνο, που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 42-37 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο μπήκαν με το γκάζι πατημένο στο δεύτερο μέρος και με ένα σερί 9-0 έφεραν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 (51-37).

Μάλιστα, η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους 19 με καλάθι του Νικ Καλάθη (56-37). O Ρόντρικ Μπουμπουά πήρε το “όπλο” του και με συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 3 (59-56), με τους “πράσινους” να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 61-56.

Η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο, αλλά ο εκπληκτικός Νικ Καλάθη έκανε όλη τη δουλειά για τον Παναθηναϊκό και κράταγε σε ασφαλή απόσταση την τουρκική ομάδα (76-68). Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού συνέχιζε να μοιράζει ασίστ και οι “πράσινοι” κατάφεραν τελικά να πάρουν τη σπουδαία νίκη με 88-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 14, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 6, Γκιστ 11 (10 ριμπάουντ), Βουγιούκας 8 (4/4 δίποντα), Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 13 (2), Λοτζέσκι 6, Καλάθης 20 (13 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 3 (1), Μπομπουά 15 (3), Μπαλμπάι, Μότουμ 1, Μόερμαν 10, Πλάις 13 (1), Μίσιτς 7 (1), Άντερσον 6 (2), Ντάνστον 6, Σιμόν 14 (2).