Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 55-76

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα από τους Καταλανούς με 76-55, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” όχι μόνο έχασαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν ούτε να υπερασπιστούν τη διαφορά των 9 πόντων που είχαν κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι στη Βαρκελώνη. Έτσι, αντί να “καθαρίσουν” την πέμπτη θέση και να κάνουν άλμα τετράδας, βρέθηκαν στην έκτη θέση, με το βράδυ να είναι καταστροφικό για τους Πειραιώτες.

Οι Στρέλνιεκς (13π.) και Μιλουτίνοφ (13π., 8ριμπ.) διασώθηκαν από τον Ολυμπιακό, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κρις Σίνγκλετον, να κάνει τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα μετρώντας 18 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν βγαλμένο από τον χειρότερο εφιάλτη των φίλων της ομάδας του Πειραιά. Το σύνολο του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν εκτός κλίματος αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, υπέπεσε σε 8 λάθη στην πρώτη περίοδο, επιτρέποντας στην Μπαρτσελόνα να κάνει ένα απίστευτο πάρτι στο ΣΕΦ. Οι Καταλανοί κατάφεραν να ξεφύγουν με 21 πόντους (6-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να είναι τραγικός σε άμυνα κι επίθεση.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι, μιας και “ξύπνησαν” από την κατσάδα του Μπλατ. Πρώτα ο Μιλουτίνοφ και στη συνέχεια ο Σπανούλης έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 15-0 και να μειώνει σε 21-27 στο 16′.

Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με σερί 5-0, προηγήθηκε εκ νέου με διψήφια διαφορά (21-32), με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ με 10 πόντους (28-38).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά με μοναδικές απειλές για το αντίπαλο καλάθι τον Μιλουτίνοφ και τον Στρέλνιεκς δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός. Τα τρίποντα του Σίνγκλετον διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την Μπαρτσελόνα στο +12 (43-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά είδε την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 20 πόντους (46-67 στο 35′), με τους Καταλανούς να παίρνουν άνετα τη νίκη αλλά και τη διαφορά από τους Πειραιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τουπάν 4 (1), Σπανούλης 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Τίμα 1, Μιλουτίνοβ 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 8, Πάνγκος 9 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, κανένα λάθος), Σίνγκλετον 18 (5/8 τρίποντα), Χάνγκα 11 (1), Μπλάζιτς 8 (2), Ερτέλ 7, Οριόλα 2, Κούριτς, Κλαβέρ 3 (1), Τόμιτς 10.