Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 90-75

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στην Τουρκία και ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 90-75. Οι “ερυθρόλευκοι” για τρία δεκάλεπτα ήταν κάκιστοι και στην τέταρτη περίοδο που “ξύπνησαν” δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά υπέστησαν την ήττα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γιάνις Τίμα, αλλά δεν ήταν αρκετή για τους “ερυθρολεύκους”.

Ο Κώστας Παπανικολάου ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με 2/2 τρίποντα έκανε το 6-4 για τον Ολυμπιακό. Η Φενέρμπαχτσε πήρε τον έλεγχο του ματς στη συνέχεια και με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 προηγήθηκε με 15-6. Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία του σκορ (21-15).

Ο Γιάνις Τίμα στο δεύτερο δεκάλεπτο δήλωσε “παρών” και με δύο τρίποντα έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους (23-21). Ο ΛεΝτέι συνέχισε το σερί των “ερυθρολεύκων” και με δικό του καλάθι έφερε το ματς στα ίσια (23-23). Η Φενέρμπαχτσε, όμως, και πάλι βρήκε τον τρόπο επιθετικά και με νέο σερί (9-0) πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (32-23).

Ο Ντέλε Άλι έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και με συνεχόμενα καλάθια έστειλε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 (38-27). H Φενέρμαχτσε κράτησε αυτή τη διαφορά μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-28 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Ο Ντουβερίογλου στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έκανε πάρτι και με έξι πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 18 (46-28). Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει, συνέχισε να είναι κακός και η Φενέρμπαχτσε με “βομβαρδισμό” τριπόντων κράταγε σταθερά τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (64-44).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε μία μίνι αντίδραση στο φινάλε της τρίτης περιόδου και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς στο τέλος του δεκαλέπτου πέτυχε καλάθι και φάουλ και έριξε τη διαφορά στους 14 πόντους (68-54).

Γιάνις Τίμα, ο οποίος ήταν εκπληκτικός στο ματς, έδωσε πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό και με εκπληκτικό κάρφωμα μείωσε σε 72-61. Ο ΛεΝτέι έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (72-63), αλλά ο Γκούντουριτς με τρίποντο έδωσε ανάσα στη Φενέρ (75-63).

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά η Φενέρμπαχτσε έβρισκε λύσεις και κράταγε σταθερά τη διαφορά πάνω από τους 10 (82-78). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και τελικά ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-28, 68-54, 90-75.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 17 (4), Μέλι 6, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 16 (2), Σλούκας 12 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 7, Άλι 13 (10 ασίστ), Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 4, Λοβέρν 2.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 3, Τουπάν 8 (2), Σπανούλης 10 (2), Τίμα 14 (4), Μιλουτίνοφ 11, Στρέλνιεκς 13 (2), Βεζένκοφ, Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6.