Αγκαλιά με την πρόκριση ο Προμηθέας

Πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παρουσίας του στους «16» του μπασκετικού Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται ο Προμηθέας, επικρατώντας εντός έδρας της Μπαϊρόιτ με 95-83 το βράδυ της Τετάρτης (9/1).

Οι Αχαιοί μετρούν ρεκόρ 7-3 στον 4ο όμιλο και μόνο με... χαρακίρι δεν θα πάρουν την πρόκριση, σε ένα ματς που κυριάρχησε ο Ράιον Μπράουν και το τελείωσε με 31 πόντους.

Το α' ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 44-42, αλλά οι γηπεδούχοι... πάτησαν γκάζι στην τελευταία περίοδο, έφτασαν τη διαφορά στο +17 (95-78) και πήραν απόλυτα δίκαια το ροζ φύλλο.

Tα δεκάλεπτα: 28-23, 44-42, 71-63, 95-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 13, Γκίκας 10, Τσαϊρέλης 7, Σαλούστρος, Μέιερ 3, Κασελάκης 13, Μπράουν 31, Έλις 18, Παρκς.

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Κόρνερ): Τόμας 2, Ρόμπερτσον 7, Στόκτον 8, Ντόρετ 14, Σέιφερτ 14, Χρόβατ 7, Μάισνερ 9, Μπρουκς 19, Ράιβιο 3.