Μπάμπεργκ – ΑΕΚ 77-73

Η Μπάμπεργκ επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 77-73, για τη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League. Στο 7-3 ανέβηκε η παρέα του Νίκου Ζήση, στο 8-2 υποχώρησε το σύνολο του Μπάνκι, το οποίο υπέστη την πρώτη του ήττα, ύστερα από 8 σερί νίκες. Η Ένωση κράτησε πάντως τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι εξαρχής, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χεράκι-χεράκι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Ένωση μπροστά στο σκορ με 19-20, με τους Ματσιούλις και Σάκοτα να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Ο Ντάνιελ Σμιντ έβαλε προβλήματα στην ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Μπάμπεργκ να παίρνει το προβάδισμα, αλλά τους φιλοξενούμενους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο του Σάκοτα στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν μαζί και να αδυνατούν να πάρουν διαφορά, με την Μπάμπεργκ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +1 (56-55). Το γερμανικό σύνολο κατάφερε να ξεφύγει με 8 πόντους (70-62) στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου. Σάκοτα, Χάντερ και Λαρεντζάκης ανέλαβαν δράση και μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (71-71 στο 37).

Ο Ράις με 2/2 βολές έκανε το 75-73, 42 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Λαρεντζάκη να αστοχεί σε τρίποντο και τον Σάκοτα να κάνει λάθος, έπειτα από ριμπάουντ που πήρε. Ο Ρούμπιτ, με 2/2 βολές, έκανε το 77-73, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, μιας κι ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Άιναρς Μπαγκάτσκις): Χίκμαν 5 (1), Ράις 13 (2), Ζήσης 6, Γέλοβατς 8 (1), Στάκεϊ 5 (1), Σμιντ 7 (1), Χάρις 8, Ράμπιτ 11, Αλεξάντερ 9, Τέιλορ 5 (1).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Τζέιμς 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 15 (1), Ματσιούλις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Γκρίφιν 11 (3), Σαντ-Ρόος 2, Γιαννόπουλος 2, Χάντερ 14.