Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 60-69

To τρίτο του διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε στην Καταλονία της Μπαρτσελόνα με 69-60 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχαν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη τους νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε double double.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά και σκόραραν με το σταγονόμετρο (5-5). Ο Βασίλης Σπανούλης ξεκίνησε καλά πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ., καθώς πέτυχε 2/2 και έδωσε προβάδισμα στους “ερυθρολεύκους” (8-10). Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα και του Νίκολα Μιλουτίνοφ, που με έξι πόντους έβαλε δύσκολα στους ψηλούς των “μπλαουγκράνα” (12-14).

Ο Πούστοβι έδωσε λύση στην Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε. Συγκεκριμένα, ο Ουίλιαμς Γκος στην πρώτη του προσπάθεια για τρεις ευστόχησε και έδωσε αέρα τριών πόντων στους “ερυθρόλευκους” στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-17). Η ομάδα του Πειραιά ήταν άστοχη σε σουτ δύο πόντων (3/12), αλλά η καλή της άμυνα της έδωσε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε γρήγορα με 18-17, αλλά ο Ζακ Λεντέι με καλάθι και φάουλ αποκατέστησε τη διαφορά (18-20). Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ συνέχισε να δίνει λύσεις στον Ολυμπιακό και με νέο καλάθι και φάουλ έκανε το 25-23. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και τελικά οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 32-30 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Σπανούλη και τον Παπανικολάου προηγήθηκε με 38-30. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Γκος προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (35-45).

Ο Βασίλης Σπανούλης συνέχισε να “βομβαρδίζει” από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης με το που μπήκε στο παρκέ πέτυχε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και έκανε το 54-41. Η Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε και με καλάθι του Πιέρ Οριόλα μείωσε τη διαφορά στους 7 (48-55).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησαν με τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο και με καλάθι του Νίκολα Μιλουτίνοφ ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 (52-63). Η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στα τελευταία λεπτά και ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 30-32, 48-55, 60-69.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 2, Πάνγκος 3 (1), Σίνγκλετον, Χάνγκα 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ερτέλ 8, Πούστοβι 4, Οριόλα 10, Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 13 (1), Τόμιτς 2.

Ολυμπιακός (Μπλατ): 10 (2), Τουπάν, Σπανούλης 14 (4), Τίμα 2, Μιλουτίνοφ 18 (14 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης 5, Λεντέι 10.