Σάλκε - Λοκομοτίβ Μόσχας 1-0

Οι Γερμανοί ήταν ήδη στους "16" του Champions League αλλά παρ' όλα αυτά νίκησαν την Λοκομοτίβ Μόσχας (1-0), αφήνοντας την στην τελευταία θέση του ομίλου. Για τους Γερμανούς μοναδικό κίνητρο ήταν το γόητρο ή τα λεφτά της νίκης, αφού βαθμολογικά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι. Στη 2η θέση ήταν η Σάλκε πριν την έναρξη, στη 2η θα παρέμενε ό,τι και να γινόταν στο 90λεπτο. Αντιθέτως, η Λοκομοτίβ είχε όλα τα κίνητρα του κόσμου, αφού με νίκη θα έπαιρνε αυτή την 3η θέση -αντί της Γαλατασαράι- και το εισιτήριο για το Europa League. Για να νικούσαν, όμως, οι Ρώσοι θα έπρεπε να παίξουν και λίγο ποδόσφαιρο, κάτι που δεν έκαναν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Απολύτως φυσιολογικά, επομένως, δεν σκόραραν και δε θα συνεχίσουν στην Ευρώπη, αποχαιρετώντας την κορυφαία διοργάνωση με ήττα μετά το γκολ του Σεπφ στο 91ο λεπτό.