Προμηθέας Πάτρας – Οστάνδη 84-88

Την εντός έδρας ήττα από την Οστάνδη γνώρισε ο Προμηθέας, καθώς ηττήθηκε με 88-84 στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο τον αγώνα και τελικά οι Βέλγοι πανηγύρισαν τη νίκη στο τέλος. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τόνι Μέιερ, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους.

Ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0. H Οστάνδη συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου (4-10), αλλά η ομάδα της Πάτρας με σερί 10-2 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (14-12) και κράτησε μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου το προβάδισμα (22-21).

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας δεν ξεκίνησε καλά και η Οστάνδη με σερί 7-0 πέρασε ξανά μπροστά (22-28). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, όμως, βρήκαν και πάλι τις λύσεις επιθετικά και με τρίποντο του Μπράουν προηγήθηκαν με 33-32.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν για πολύ τα ηνία του σκορ, καθώς η Οστάνδη ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 49-46 υπέρ της. Ο Τόνι Μέιερ ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο για τον Προμηθέα, καθώς πέτυχε 22 πόντους (8/11 βολές, 4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα)!

Ο Προμηθέας απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην Οστάνδη και με ένα μικρό στο ξεκίνημα της περιόδου πέρασε μπροστά με 52-49. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με την ομάδα της Πάτρας να κρατάει σταθερά τα ηνία του σκορ (63-59).

Ο Ουίλιαμς σ΄αυτό το σημείο πήρε το όπλο του και με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Οστάνδη (63-65). To ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (70-73). Η ομάδα της Πάτρας προσπαθούσε να ανακτήσει τα ηνία του σκορ, αλλά η Οστάνδη κράταγε σταθερά μία μικρή διαφορά (78-81).

Ο Μπράουν και ο Γκίκας επιχείρησαν με σουτ τριών πόντων να ισοφαρίσουν, αλλά αστόχησαν και οι δύο και έμεινε το 82-79 1:41′ πριν το φινάλε. Η Οστάνδη συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ. Ο Μπράουν 21” πριν το τέλος μείωσε σε 87-84, αλλά δεν μπόρεσε ο Προμηθέας να κάνει την ανατροπή και τελικά ηττήθηκε με 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπράουν 21 (2), Γκίκας 5 (1), Χωλ 8, Λίποβι 1, Σαλούστρος 2, Έλις 1, Γερομιχαλός 2, Μέιερ 33 (5), Παρκς 11, Σανδραμάνης, Τσαϊρέλης.

Οστάνδη (Τζιέρτζια): Φίλερ 11 (1), Κεστελότ 9, Μουέμα 3 (1), Σβορτζ 6 (2), Ουίλιαμς 17, Μπούζα 14 (2), Ντεσιρόν 4, Ντζόρντζεβιτς 4, Ντζούρισιτς 11, Λαμπρές 2, Λασίσι, Μάριτς 7.