Συνέχισε το αήττητο σερί του o Φαλανιακός, 0-2 στο Μακρυχώρι (PICS)

Μία ακόμη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Σάββατο (8/12) ο Φαλανιακός, κερδίζοντας με σκορ 0-2 τον Αετό Μακρυχωρίου για την Α’ ΕΠΣΛ.

Η ομάδα του Τάσου Μπεριτζά πέρασε και από το Μακρυχώρι και συνεχίζει να είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει ηττηθεί! Ο Φαλανιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μόλις στο 1’ να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μάνικος έβγαλε την όμορφη σέντρα για τον Λεσάϊ και αυτός με πλασέ από πλάγια θέση το 0-1. Επτά λεπτά αργότερα εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τσιάκου και ο Λυγούρας Β. με πλασέ έκανε το 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την κατοχή και θα μπορούσαν στο 36’ να σημειώσουν και τρίτο γκολ όταν τη σέντρα έβγαλε ο Πανταζής Γ. για τον Λεσάϊ στην καρδιά της άμυνας, αυτός έκανε το σουτ, όμως ο Φαρμάκας έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

Στην επανάληψη ο Φαλανιακός υποχώρησε και άφησε χώρους στους γηπεδούχους, διαχειρίστηκε το σκορ, με τον Αετό να πιέζει ασφυκτικά. Στο 53’ το φάουλ εκτέλεσε ο Φουσίκας, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Μάλτζαρης. Στο 70’ ο Λεσάϊ με τον Μαχαίρα άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον τελευταίο να κάνει ένα καλό σουτ και να διώχνει σωτήρια με τα πόδια ο Φαρμάκας.

Το Μακρυχώρι πίεσε μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Στο 83’ είχε μια καλή στιγμή, όταν με διπλή προσπάθεια ο Τζίκα Ίλντο πέρασε τον Σούλι, έβγαλε τη σέντρα και τετ α τετ τον Φουσίκα που πριν προλάβει να γίνει απειλητικός έδιωξαν οι αμυντικοί. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και ποιοτικό και για τις δύο ομάδες και η διαιτησία κρίνεται αντάξια των περιστάσεων για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας Ε., Τσιαντούλης Π., Πούτας Α., Μάρκο Β., Αλατάς Δ. (24′ λ.τ. Φουσίκας Π.), Γκαμπέτας Α., Παϊτέρης Π. (82′ Τζίκα Ι.), Καλούσης Δ., Μαλάκος Ζ. (66′ λ.τ. Μπέτσιος Ε.), Κλούρας Τ., Αντωνόπουλος Ι.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς): Μάλτζαρης Β., Μάνικος Ε., Μαχαίρας Κ., Σούλι Κ., Φλώρος Β., Λυγούρας Β. (48′ λ.τ. Παππάς Σ. - 70′ Πανταζής Η.), Πανταζής Γ., Μπλέντι, Ιωαννίδης Σ. (85′ Αλατάς Γ.), Τσιάκος Κ., Λεσάϊ. (79′ Λυγούρας Χ.).

Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος Α., Α’ Βοηθός: Δεδικούσης Γ., Β’ Βοηθός: Γκαρέλης Κ.