Διπλό για τον ΠΑΟΚ

Την τέταρτη σερί νίκη του στον 2o όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Τετάρτης (21/11) και ήταν και πολύ σημαντική, αφού επετεύχθη μέσα στην έδρα της ισχυρής Τενερίφης με 66-65.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -1 (33-32), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαν αποκτήσει προβάδισμα έξι πόντων (42-48).

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε σπουδαίο ντέρμπι και τελικά ο εκπληκτικός Χρυσικόπουλος (πρώτος σκόρερ με 24 πόντους) χάρισε το διπλό στους «ασπρόμαυρους» με καλάθι 23 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Εν συνεχεία, οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τελευταία επίθεση των Ισπανών, πήραν το ροζ φύλλο και μετρούν ρεκόρ 4-3 στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-32, 42-48, 65-66.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ: Αμπρομάιτις 3 (1), Μπειράν 9 (3), Άιβερσον 5, ΜακΦάντεν 10 (2), Στάιγκερ 6 (2), Μπάσας 3 (1), Μπρουσίνο 10 (2), Ζιλέ 3 (1), Νιανγκ, Σάιθ 15, Σαν Μιγκέλ 1.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 24 (6), Γκάρετ 4, Γκος 5 (1), Τζόουνς, Τέπιτς 2, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 5 (1), Κόνιαρης 8 (2), Μορέιρα 12, Πόουπ, Σχίζας, Ζάρας 3.