Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο ΠΑΟ

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 76-70 της Μπαρτσελόνα την Τετάρτη (21/11), στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Και μπορεί το «τριφύλλι» να μην έπιασε σούπερ απόδοση ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη και να πιάσει τους Καταλανούς στο 5-3, βάζοντας παράλληλα φρένο και στο νικηφόρο σερί 5 ματς που «έτρεχαν».

Έτσι, οι «πράσινοι» πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία στο δύσκολο εκτός έδρας ματς της Παρασκευής (23/11) κόντρα στην Μπασκόνια όπου θα κυνηγήσουν ακόμα ένα ροζ φύλλο.

Κακό μπάσκετ παίχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ρεσιτάλ αστοχίας. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται με 13-10.

Το «τριφύλλι» μπήκε με ορμή στη δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +11 (21-10). Οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν σε 27-23 στο 17’ αλλά οι γηπεδούχοι, παίζοντας καλή άμυνα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-24.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος ξέφυγαν στο +11 (42-32) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ωστόσο με ένα εντυπωσιακό 10-0 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε, έδειξε ψυχραιμία και έκλεισε την περίοδο στο +5 (55-50) με buzzerbeaterτου Λάνγκφορντ.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και με τον Καλάθη να ανεβάζει στροφές κατάφεραν να φτάσουν σε μία σημαντική νίκη. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Τόμας με 14 πόντους, τρεις περισσότερους από τον Λάσμε. Από πλευράς Καταλανών ξεχώρισαν οι Κούριτς και Σεραφέν με 17 και 15 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λάνγκφορντ 8 (4/5 δίποντα), Λάσμε 11 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κόψιμο), Παπαπέτρου 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντο, 1/2 βολές), Παππάς 7 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Γκιστ 5 (0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 2 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε 32:08), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15 (5/7 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ σε 15:18), Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ σε 22:39), Μπλάζιτς, Σμιτς, Ερτέλ 12 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Τόμιτς 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).