Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 93-80

Το πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν βάφτηκε “πράσινο”. Ο Παναθηναϊκός, πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε εντός έδρας του Ολυμπιακού με 93-80, για την έκτη αγωνιστική της Euroleague κι ανέβηκε στο 4-2. Στο 3-3 υποχώρησαν οι “ερυθρόλευκοι”, οι οποίοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, αλλά ηττήθηκαν κατά κράτος στο δεύτερο μέρος.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο και Καλάθης. Ο Λιθουανός γκαρντ πέτυχε 17 πόντους κι ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού. Ο Έλληνας φόργουορντ γύρισε μόνος του το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο με την άμυνα του στον Σπανούλη και τα καλάθια στο μπροστά μέρος του παρκέ (12π.), ενώ ο Έλληνας γκαρντ είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ κι 7 ασίστ.

Από τους Πειραιώτες, ξεχώρισε ο Πρίντεζης, ο οποίος είχε 26 πόντους και 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησς. Το πρώτο φετινό ντέρμπι “αιωνίων” δεν είχε καμία σχέση μ’ αυτά των τελευταίων χρόνων, όπου οι άμυνες είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν “καυτές”, με τους φίλους του μπάσκετ να απολαμβάνουν ένα σπουδαίο παιχνίδι από δύο από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει να ξεφύγει με 5 πόντους (21-16 στο 8′), έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Νικ Καλάθη, ο οποίος τραβούσε το κουπί στην επίθεση. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με σερί 7-0 οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-23, παίρνοντας σκορ από τον Τουπάν.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία μάχη μεταξύ του Λεκαβίτσιους και του Τίμα. Ο Λιθουανός γκαρντ μπήκε στη θέση του Καλάθη κι έδωσε σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ ο Λετονός φόργουορντ έβλεπε το “πράσινο” καλάθι σαν βαρέλι, εκτελώντας από παντού το “τριφύλλι”. Ο άσος των Πειραιωτών με 4/4 τρίποντα (!) έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 6 πόντους (33-39 στο 26′),  έχοντας 14 πόντους.

Οι “ερυθρόλευκοι” κυκλοφορούσαν εξαιρετικά την μπάλα, έβρισκαν λύσεις σ’ οποιοδήποτε αμυντικό σχήμα του “τριφυλλιού” και ξέφυγε ακόμα και με 9 πόντους (35-44 στο 28′). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +7 (41-48), έπειτα από καλάθι του Πρίντεζη.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να βγαίνει από τα αποδυτήρια με το μαχαίρι στα… δόντια και να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μεγάλο ρόλο στην αλλαγή σκηνικού έπαιξε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κι η απόφαση του Τσάβι Πασκουάλ να τον ρίξει πάνω στον Βασίλη Σπανούλη.

Ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα πάνω στον αρχηγό του Ολυμπιακού, χαλώντας το παιχνίδι του Ολυμπιακού, ενώ στην επίθεση ήταν απολαυστικός,  χτυπώντας στο μις ματς τον πολύπειρο γκαρντ. Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός, όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (54-54) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ξέφυγαν και με 10 πόντους (67-57), με τον Αντετοκούνμπο να κάνει “όργια” στο παρκέ και να ξεσηκώνει την κερκίδα.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε, πάντως, αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σε 67-62 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έλεγχε το παιχνίδι, με τον Πασκουάλ να παίρνει την απόφαση να χρησιμοποιήσει τους Καλάθη και Λεκαβίτσιους μαζί, με τον Λιθουανό να παίζει στο “2” και να αποδίδει εξαιρετικά. Με τρίποντο του, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 81-72 στο 35′.

Στο 38′ ο Ολυμπιακός έχασε τον Σπανούλη, ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ, με τον Λεκαβίτσιους να στέλνει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (85-74). Ο Λιθουανός γκαρντ βρέθηκε σε τρομερή βράδυ και με μεγάλο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (88-76), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκαλέπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 17 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λοτζέσκι 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 14 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 17 (5/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 26 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ).