Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους «πράσινους» στην Ευρωλίγκα

Η εντός έδρας ήττα από τη Ζαλγκίρις δεν άφηνε περιθώρια νέας γκέλας για τον Παναθηναϊκό… Οι «πράσινοι» καλούνταν να πάρουν το διπλό επί της Μπουντούτσνοστ την Παρασκευή και τα κατάφεραν έστω και δύσκολα.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 67-72, σημείωσε την πρώτη του νίκη μακριά από το ΟΑΚΑ στην εφετινή Ευρωλίγκα και ταυτόχρονα ανέβηκε στο 3-2. Από την άλλη, οι Μαυροβούνιοι, που έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, έπεσαν στο 0-5.

Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν μπαστούνια στα πρώτα 30 λεπτά και χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου για να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν το ροζ φύλλο. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και η λήξη του τον βρήκε στο +3 (15-18).

Με δύο τρίποντα του Τόμας στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, το «τριφύλλι» ξέφυγε στο +9 (15-24). Ωστόσο, στη συνέχεια η πολύ κακή άμυνά των παικτών του Πασκουάλ στο πικ εν ρολ έδωσε την ευκαιρία στους Μαυροβούνιους να μαζέψουν τη διαφορά. Κάπως έτσι και με τους «πράσινους» να παρασύρονται, παράλληλα, από τον αργό ρυθμό των γηπεδούχων οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 31-31.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σύνολο του Τζίκιτς να περνά μπροστά στο σκορ με 44-41 αλλά τους πρωταθλητές Ελλάδος να βγάζουν αντίδραση και να προσπερνούν στο 47-50.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και αποφασισμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωτεργάτες τους Παππά, Τόμας και Λεκαβίτσιους ξέφυγε στο 55-68 (35’). Στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα, μείωσαν αλλά το «τριφύλλι» με σωστή διαχείριση έφυγε με το διπλό από τη Χάλα Μοράτσα.

Τόμας και Παπαπέτρου με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα ήταν οι καλύτεροι του Παναθηναϊκού ενώ πολύ καλή δουλειά δημιουργικά έκανε και ο Καλάθης που είχε 9 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, κορυφαίος ήταν ο Όμιτς που σταμάτησε στους 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σέχοβιτς, Ερλ Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 7 (3/8 δίποντα σε 9:58), Κότι Κλαρκ 2, Γκόρντιτς 7 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλιτς 6, Όμιτς 16 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόποβιτς 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2, Παπαπέτρου 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 6 (1/2 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκιστ 5 (1), Λεκαβίτσιους 3 91), Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 10 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.