Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο παιχνίδι του στην εφετινή Ευρωλίγκα. Το «τριφύλλι» ηττήθηκε εντός έδρας με 83-87 από την Ζαλγκίρις την Παρασκευή (26/10) και υπέστη τη δεύτερη ήττα του στη διοργάνωση.

Μάλιστα, η νίκη της λιθουανικης ομάδας κρίνεται ιστορική αφού ήταν η πρώτη της στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα... Ήταν μετριότατος στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παρκέ. Αντιμετώπισε προβλήματα κυρίως στην τρανζίσιον άμυνα ενώ ήταν πολύ στατικοί στην επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα και στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκονται στο +7 (13-20).

Οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν πολύ κακοί και στη δεύτερο περίοδο και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (22-39). Παρόλα αυτά με ένα μικρό σερί κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στο -11 (33-44) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Καλάθη που σταμάτησε στους 19 πόντους κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Ωστόσο, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε απαντήσεις στα κρίσμα σημεία και με καλάθι του Ντέιβις έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο συγκετρωμένοι και πιο ψύχραιμοι και ευτύχησαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76 (κ.α.), 83-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 6 (3/4 δίποντα, 1 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 13 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Παππάς 8 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (5/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 38 λεπτά), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Ουόλτον 5 (5 ασίστ), Ουόλτερς 10 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουόκαπ 14 (6/9 δίποντα), Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκίνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).