Νίκη μετά από δύο παρατάσεις η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αν και πήγε να χάσει δικό της παιχνίδι, τελικά έστω και με... δραματικό τρόπο μπόρεσε να επιβληθεί με 94-93 στην δεύτερη παράταση εκτός έδρας της Νίμπουρκ το βράδυ της Τρίτης (16/10) και πήρε την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Μπιάνκι στο πρώτο ημίχρονο ήταν απλά εντυπωσιακή, καθώς έφτασε να προηγείται και με 19 πόντους, ενώ στο τέλος του 20λεπτου ήταν στο +12 (36-52).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέλαβαν δράση, η ΑΕΚ έκανε πολλά λάθη και έτσι η διαφορά όλο και μειωνόταν. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν 82-82, ενώ ισόπαλο έληξε και ο έξτρα πεντάλεπτο με 86-86.

Τελικά στην δεύτερη παράταση η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο ψύχραιμη, με πιο σωστές επιλογές από τον αντίπαλο της και έφτασε στην μεγάλη νίκη, έστω και αν χρειάστηκε συνολικά 50 λεπτά για να... χαμογελάσει!

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που σημείωσε 23 πόντους με 7/8 τρίποντα και... μίλησε στα δύσκολα σημεία του ματς. Ιδιαίτερα καλός ήταν και ο Γιόνας Ματσιούλις με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (α’ πρτ.), 93-94 (β’ πρτ.).

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (7 ριμπ.), Μπόχατσικ 23 (5 ριμπ.), Χρούμπαν 25 (7 ριμπ.), Λόρενς 7 (12 ασίστ), Πέτερκα 15 (9 ριμπ.), Κριζ 5, Πούμπρλα 4, Σμιθ 4, Βιοράλ, Ράιτ 3.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 2 (8 ριμπ.), Μέις 2 (11 ασίστ, 4 ριμπ.), Ρόμπερσον 13 (6 ριμπ.), Σάκοτα 11 (5 ριμπ.), Γιαννόπουλος 10 (5 ριμπ.), Χάντερ 4 (8 ριμπ.), Καββαδάς 7, Λαρεντζάκης 23 (4 ριμπ., 3 ασίστ), Ματσιούλις 21 (7 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος, Ξανθόπουλος (4 ασίστ).