Πρώτη νίκη για Μπέτις, πρώτο γκολ για Παπασταθόπουλο

Μόνο για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε στην Μπέτις η Ντουντελάνζ, με τους Σεβιγιάνους να επικρατούν με 3-0 και να παίρνουν το πρώτο τους τρίποντο στον όμιλο του Ολυμπιακού. Πρώτο γκολ για Παπασταθόπουλο.

Η Μπέτις έδειξε στην πρεμιέρα της στη φάση των ομίλων του Europa League την ποιότητά της απέναντι στον Ολυμπιακό και στη 2η αγωνιστική την επιβεβαίωσε με στιλ.

Η Ντουντελάνζ αντιστάθηκε στο πρώτο μέρος στο "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" (το ίδιο είχε κάνει και κόντρα στην Μίλαν στην έδρα της) αλλά στο δεύτερο 45λεπτο οι "βερδιμπλάνκος" ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και με τα τέρματα των Σανάμπρια, Λο Σέλσο και Ερέρα πήραν το πρώτο τους τρίποντο στον όμιλο του Ολυμπιακού ανεβαίνοντας στη 2η θέση.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ, η ομάδα του Βορείου Λονδίνου επιβλήθηκε 3-0 στην έδρα της Καραμπάχ, ενώ η Κοπεγχάγη πανηγύρισε σπουδαίο "διπλό" στην έδρα της Μπορντό (2-1), με τον Πιέρο Σωτηρίου να ανοίγει το σκορ για τους Δανούς και τον Ζέκα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Σπουδαία νίκη με 3-1 επί της πρωταθλήτριας Σκωτίας Σέλτικ πανηγύρισε στην έδρα της η Ζάλτσμπουργκ, επική ανατροπή για την Σπόρτινγκ Λισσαβώνας που επικράτησε 2-1 της Βόρσκλα με γκολ στο 90' και στο 93.

1ος όμιλος

Μπάγερ Λεβερκούζεν - ΑΕΚ Λάρνακας 4-2 (43' Χάβερτς, 49', 88' Αλάριο, 90'+3' Μπραντ / 25' Τριχόβσκι, 90'+1' Ράσπας)

Ζυρίχη - Λουντογκόρετς 1-0 (84' Πάλσον)

2ος όμιλος

Ρόζενμποργκ - Λειψία 1-3 (79' Ζεμπαλί / 12' Ογκουστέν, 54' Κονατέ, 61' Κούνια)

Ζάλτσμπουργκ - Σέλτικ 3-1 (55' Ντάμπουρ, 61' Μιναμίνο, 73' πεν. Ντάμπουρ / 2' Εντουάρ)