Άγιαξ-ΑΕΚ 3-0

Η ΑΕΚ γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα (3-0) με αντίπαλο τον Άγιαξ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», στο πλαίσιο της πρεμιέρας των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ με εξαίρεση ένα πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο κινδύνευσε κυρίως από τις πλαγιοκοπήσεις των Ζίγεκ και Τάντιτς, είχε πολύ καλή παρουσία στην αναμέτρηση.

Πάντως το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους πρωταθλητές Ελλάδας, καθώς στο 46ο λεπτό ο Ταλιαφίκο νίκησε τον Μπάρκα και έγραψε το 1-0 για τους Ολλανδούς, οι οποίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 77' με τον Φαν Ντε Μπέικ και ο Ταλιαφίκο στο 90’ σημείωσε και το 3-0.

Γκολ: 46', 90' Ταλιαφίκο (Άγιαξ), 77' Φαν Ντε Μπέικ (Άγιαξ).

Άγιαξ: Ονανά, Μπλιντ, Έϊτινγκ, Ταλιαφίκο, Ντε Γιονγκ, Μαζραουΐ, Σένε, Τάντιτς, Νέρες (78' Ντόλμπεργκ), Ζίγιεχ, Χούντελαρ (63' Φαν Ντε Μπέικ).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (61' Άλεφ), Μπακάκης (70' Γιαννιώτας), Κλωναρίδης, Μάνταλος, Πόνσε (81' Γιακουμάκης).