Με Λουκάο στην επόμενη φάση ο Απόλλων Λάρισας (PICS)

Ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού την Κυριακή (16/9) επικράτησε στην Ηγουμενίτσα με σκορ 2-3 του Θεσπρωτού.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς απέναντι σε μια ομάδα κατώτερης κατηγορίας, όμως στα τελευταία λεπτά δέχθηκε δύο γκολ και παραλίγο να δημιουργηθεί πρόβλημα για τον Απόλλωνα Λάρισας.

Το αρχικό 0-3 προκάλεσε μια χαλαρότητα στη Λαρισινή ομάδα που δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά αλλά ως εκεί. Για την Λαρισινή ομάδα σημείωσε και τα τρία γκολ ο Βραζιλιάνος φορ Λουκάο που ήταν εξαιρετικός.

11’ Σουτ του Καμπερη πολύ ψηλά και μακριά από τα δοκάρια του Κωνσταντάκου.

15’ Πολύ καλό σουτ του Πέντσα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24’ Ύστερα από ασίστ του Μαρκολίνο ο Λουκάο με στου ανοίγει το σκορ (0-1).

32’ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Θεσπρωτό, εκτελεί ο Μπίκας κάτω χαμηλά μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

35’ Ο Απόλλωνας Λάρισας πάλι με τον Λουκάο ύστερα από πολύ καλή ανεργία και σέντρα του Τασιούλη (0-2).

48’ Σουτ του Τασιούλη διώχνει ο Κωνσταντάκος.

55’ Κέρδισε ο Λούκας πέναλτι από τον Σταυρίδη, ο Λουκάο έκανε το 0-3.

60’ Ο Γκόλιας πήγε να κόψει για τον Κωνσταντίνου αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Απόλλωνα.

66’ Σέντρα σουτ του Φουντζουλά μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

79’ Δοκάρι ύστερα από πολύ ωραία ενέργια και σουτ του Λίταινα.

82’ Ο Σταυρίδης μειώνει σε 1-3.

85’ Ο Λάμπρου μειώνει και άλλο σε 2-3.

Θεσπρωτός (Δημήτρης Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Κωνσταντίνου Ε., Πανταζής, Σταυρίδης, Μπέρτσος, Ευθυμίου (61’ Μητσέλος), Μπίκας, Κωνσταντίνου Β., Φούντζουλας, Γώγος (48’ Γκόλιας), Πέντσας (80’ Λάμπρου).

Απόλλων Λάρισας (Μαρτσέλο Τροϊζι): Κουτογλίδης, Σκούπρας, Κοντοές, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Λούκας (82’ Κοντοθανάσης), Μαρκολίνο, Καμπέρης (70’ Λίταινας), Τασιούλης (90’ Γαρυφαλλόπουλος), Λουκάο.

Διαιτητική τριπλέτα: Ζαμπαλάς, Θανασιάς, Κωνσταντίνος Λιόντος (Ηπείρου).

Στοιχεία και φωτογραφία από το theball.gr το οποίο και ευχαριστούμε πολύ.