Ήττα από τη Λετονία για την Εθνική μπάσκετ Εφήβων

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο Ευρωμπάσκετ της Λετονίας η Εθνική Εφήβων, χάνοντας την Κυριακή (29/7) με 80-74 από την οικοδέσποινα της διοργάνωσης.

Στο Βέντσπιλς οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο + 5 (44-39), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε και στο -9 (55-46), βγάζοντας αντίδραση εν συνεχεία.

Με επιμέρους σκορ 20-6 οι νεαροί διεθνείς προηγήθηκαν με 66-61 σχεδόν 9 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η ελληνική αντεπίθεση σταμάτησε εκεί και η Λετονία πήρε τελικά τη νίκη. Την Τρίτη (31/7) στις 14.00 είναι προγραμματισμένο το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής, αντιμετωπίζοντας την Κροατία.

Tα δεκάλεπτα: 18-23, 39-44, 60-61, 74-80.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18 (2), Χατζηδάκης 10, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 15 (1), Σανδραμάνης 20 (2), Χουγκάζ, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης, Τσιρογιάννης 6, Τσουμάνης 1, Βουλγαρόπουλος.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Ρούμπενις): Κιλπς 4, Κούρουτς 18 (1), Μίσκα 12, Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25 (4), Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Λεμποβίτσκις, Σνίπκε 1, Στέινμπεργκς, Βέβερις 11 (1).