Eκτός οκτάδας η Εθνική Νέων Ανδρών

Aπογοητευτικά εξελίσσεται για την Εθνική Νέων Ανδρών το Ευρωμπάσκετ της Γερμανίας, καθώς την Τετάρτη (18/7) έχασε και από την Ιταλία με 76-70, για να μείνει έτσι εκτός προημιτελικών.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -8 (41-33), στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε και στο +11 για τους αντιπάλους του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος (45-34), για να υπάρξει αντίδραση εν συνεχεία.

Οι νεαροί διεθνείς ισοφάρισαν σε 64-64 4,5 λεπτά πριν το φινάλε, το ματς έγινε ντέρμπι, αλλά οι Ιταλοί ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, πήραν τη νίκη και η Εθνική έμεινε εκτός οκτάδας. Θα περιοριστεί, λοιπόν, στους αγώνες κατάταξης 9-16 και η αρχή θα γίνει ενάντια στη Μεγάλη Βρετανία την Πέμπτη (19/7) στις 16.45.

Tα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 54-50, 76-70.

ΙΤΑΛΙΑ (Ντάλμασον): Μπουκαρέλι 10, Μετσανότε 8, Μορέτι 15, Οξίλια 16, Σιμιόνι, Αντέλι 7, Μπέρτι, Καρούζο 8, Ντενέγκρι, Ντιένγκ, Λεβέρ 12, Παγιόλα.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χρηστίδης 11, Καμπερίδης, Λούντζης 14, Παπαδάκης 7, Τάταρης 3, Αγραβάνης 8, Καλαϊτζάκης Π. 5, Καλαϊτζάκης Γ. 3, Κουρέπης 7, Μωραΐτης 12.