Άνετα το 2-0 ο Παναθηναϊκός, 84-67 τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα ούτε στον δεύτερο ημιτελικό κόντρα στον ΠΑΟΚ (84-67) με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στη σειρά και να χρειάζεται άλλη μια νίκη για τη πρόκριση στους φετινούς τελικούς της Basket League.

Όπως στον πρώτο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, έτσι και τώρα, οι «πράσινοι» δεν χρειάστηκε να πατήσουν το πόδι στο γκάζι για να φτάσουν στη νίκη με 84-67 και στο 2-0 στη σειρά. Θα έλεγε κανείς ότι έπαιξαν τόσο, όσο χρειαζόταν για την τελική επικράτηση.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το «κενό» δίλεπτο του Παναθηναϊκού όταν βρέθηκε στο 9-0 στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 9-9. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού άφησαν στην άκρη την νωθρότητα του ξεκινήματος και με ένα επιμέρους 15-2 έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +13 (24-11), πριν το 24-13 της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και μείωσε στους τέσσερις (27-23), όμως η μηχανή του Παναθηναϊκού πήρε μπρος και με επιμέρους 19-7 έφτασε το σκορ στο 46-30 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Νίκος Παππάς αποτελούσε την πλέον αξιόπιστη λύση του Παναθηναϊκού στην επίθεση με αποτέλεσε η διαφορά αν φτάσει και στους 20 πόντους (62-42) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 62-44. Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος με τους πρωταθλητές να ολοκληρώνουν στο + 27 (94-67).

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 94-67

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 9 (1), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 8 (1), Γκος 4 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.