Τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΛ το προσεχές Σαββατοκύριακο 19 και 20 Μαΐου με το φινάλε να έχει ενδιαφέρον σε 1ο και 3ο όμιλο.
Για τον 1ο όμιλο υπάρχει η μάχη για την απευθείας άνοδο, όπως και για την θέση της παραμονής, ενώ στον 3ο τέσσερις ομάδες δίνουν μάχη να αποφύγουν τον υποβιβασμό.
Στον 1ο όμιλο ο Παναγροτικός Νίκαιας με τη νίκη κόντρα στον Προμηθέα ΑΕ Λάρισας πέρασε στη κορυφή με 65 βαθμούς και κρατά την τύχη στα χέρια του καθώς με νίκη κόντρα στο Ναρθάκι εξασφαλίζει την άνοδο, ότι και αν συμβεί στο παιχνίδι του Προμηθέα με την ουραγό και υποβιβασμένη Χαραυγή με τη λογική να λέει νίκη για τον Προμηθέα.
Στην ουρά την μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού θα δώσουν η Μάνδρα και η Ακαδημία Αχιλλέως με την πρώτη να έχει 20 βαθμούς έναντι 19 της Ακαδημίας, άρα όλα εξαρτώνται από αυτή. Στο φινάλε παίζει εκτός έδρας με τον δυνατό μεν, αδιάφορο δε Ατρόμητο Βαμβακούς, ενώ εκτός έδρας και η Ακαδημία Αχιλλέως με αντίπαλο τον επίσης δυνατό, αλλά αδιάφορο Ιπποκράτη.
Για τον 3ο όμιλο τέσσερις ομάδες δίνουν μάχη να αποφύγουν τον υποβιβασμό, ήτοι Κεραυνός Παραποτάμου που έχει 24 και οι Δάφνη Γλαύκης, Θερμαϊκός Στομίου, Δόξα Ομορφοχωρίου που έχουν 21. Ο Παραπόταμος χρειάζεται ένα βαθμό στην έδρα του με την αδιάφορη Πελασγιώτιδα, ενώ εντός έδρας αγωνίζονται και οι άλλες τρεις ομάδες που μάχονται για παραμονή.
Πιο συγκεκριμένα η Δάφνη Γλαύκης αντιμετωπίζει τον Αστέρα Ν. Περιβολίου, ο Θερμαϊκός Στομίου τον Ολυμπιακό Χειμαδίου και η Δόξα Ομορφοχωρίου τον Χείμαρρο Μαρμαρίνη παιχνίδια κόντρα σε ομάδες που έχουν ξεμείνει από στόχους με την παραμονή να παίζεται μέχρι το τελευταίο λεπτό των αγώνων.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αναμετρήσεων για την 26η αγωνιστική της Β' ΕΠΣΛ:
1ος όμιλος
Σάββατο 19 Μαΐου
17:30
Ατρόμητος Βαμβακούς - Α.Ε. Μάνδρας 2016
Αναγέννηση Φαρσάλων - Άρης Διλόφου
Ιπποκράτης - Ακαδημία Αχιλλέως
Προμηθέας ΑΕ Λάρισας - Α.Ε.Σ. Χαραυγή
Δόξα Ραχούλας - Δόξα Υπέρειας
Παναγροτικός Νίκαιας - ΑΟ Ναρθακίου
Ανθούπολη - Αναγέννηση Ζαππείου
και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Παναγροτικός Νίκαιας 65
..................................
2. Προμηθέας ΑΕ Λάρισας 64
..................................
3. Ιπποκράτης 48
4. Ατρόμητος Βαμβακούς 45
5. Αναγέννηση Φαρσάλων 42
6. Δόξα Υπέρειας 35
7. Δόξα Ραχούλας 32
8. Ανθούπολη 31
9. Άρης Διλόφου 29
10. Ναρθάκι 26
11. Αναγέννηση Ζαππείου 25
12. ΑΕ Μάνδρας 2016 20
..................................
13. Ακαδημία Αχιλλέως 19
14. ΑΕΣ Χαραυγή 8
2ος όμιλος
Σάββατο 19 Μαΐου
17:30
Δόξα Βαλανίδας - Δολιχιακός 3-0 (α.α.)
Ηρακλής Πλατανουλίων - Λαρισαϊκός
Κεραυνός Δένδρων - ΠΑΟΛ Αβέρωφ
Πανιώνιος Νέας Σμύρνης - Ροδιακός
Όλυμπος Καρυάς - Αναγέννηση Ευαγγελισμού
Κεραυνός Δρυμού - Ελπίς Μεσοχωρίου
Τοξότης Λάρισας - ΑΟ Συκέας
και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Αβέρωφ Λάρισας 62
..........................
2. Ελπίς Μεσοχωρίου 55
..........................
3. Λαρισαϊκός 52
4. Πανιώνιος Νέας Σμύρνης 50
5. Ροδιακός 44
6. Κεραυνός Δρυμού 38
7. Δόξα Βαλανίδας 31
8. ΑΟ Συκέας 30
9. Ηρακλής Πλατανουλίων 26
10. Τοξότης Λάρισας 25
11. Αναγέννηση Ευαγγελισμού 24
12. Όλυμπος Καρυάς 23
................................
13. Κεραυνός Δένδρων 16
14. Δολιχιακός 9*
* Ο Δολιχιακός έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα
3ος όμιλος
Κυριακή 20 Μαΐου
17:30
Προοδευτική Ανάβρας - Αναγέννηση Πυργετού 2016
Κεραυνός Παραποτάμου - Πελασγιώτις Λάρισας
Δόξα Ομορφοχωρίου - Χείμαρρος Μαρμαρίνης
Σ.Σ. Ραψάνης - Άρης Κουλουρίου
Θερμαϊκός Στομίου - Ολυμπιακός Χειμαδίου
Δάφνη Γλαύκης - Αστήρ Ν. Περιβολίου
Αναγέννηση Πουρναρίου - Α.Σ. Βορειοηπειρωτών "Ο Πύρρος"
και η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Προοδευτική Ανάβρας 65
..........................
2. Α.Σ Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος 61
..........................
3. Αναγέννηση Πυργετού 2016 47
4. Σ.Σ. Ραψάνης 41
5. Άρης Κουλουρίου 37
6. Αναγέννηση Πουρναρίου 32
7. Πελασγιώτιδα Λάρισας 31
8. Χείμαρρος Μαρμαρίνης 30
9. Ολυμπιακός Χειμαδίου 28
10. Αστήρ Ν. Περιβολίου 26
11. Κεραυνός Παραποτάμου 24
12. Δάφνη Γλαύκης 21*
..........................
13. Θερμαϊκός Στομίου 21
14. Δόξα Ομορφοχωρίου 21
* Η Δάφνη Γλαύκης έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς