Βαριά εντός έδρας ήττα για την ΑΕΛ μπάσκετ

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση η ΑΕΛ γνώρισε βαριά ήττα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με 102-72 από τον Δούκα.

Το τι θα ακολουθήσει διαφάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αμέσως πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Ο Δούκας προηγήθηκε με 16-4 και 20-10. Η ΑΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης και βελτιώνοντας την αμυντική της εικόνα κατάφερε να «μαζέψει» την διαφορά σε 29-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο.

Οι βυσσινί κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, σε 35-36 και 37-38, αλλά κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «τρέξουν» ένα σερί 9-0 και να κάνουν το σκορ 47-37 υπέρ τους και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 57-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία του Δούκα ήταν καθολική ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (61-81), με το μαρτύριο της ΑΕΛ να τελειώνει με 30 πόντους διαφορά στο τελικό 72-102.

Τα δεκάλεπτα: 29-33, 44-57, 61-81, 72-102.

ΑΕΛ (Χρήστος Χασανίδης): Βλαχούλης 6 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 16, Παπαχρήστος 14 (1), Κατσαρές, Ναούμης 2, Κνέζεβιτς 9, Σαριμπαλίδης 6 (2), Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 14 (1).

Δούκας (Γιάννης Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Παπαγιωταράς, Κωστόπουλος 3(1), Δούβλης, Ιωάννου 22, Τσιότρας 14 (3), Τσακίρης 2, Μάστορος 7 (1), Κουκουλάς 16, Ντιφαντής, Κυρίτσης 23 (2), Σακελλαρίου.