Νίκες για Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα το Ολυμπιακού από την έδρα του Πανιωνίου επικρατώντας με 79-73 , στην αναμέτρηση που ο Βασίλης Σπανούλης έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Πανιώνιο, με τους «κυανέρυθρους» να εκμεταλλεύονται την αστοχία τον φιλοξενούμενων και να κλείνουν το σκορ της πρώτης περιόδου μπροστά στο σκορ με 16-13.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αφύπνισε τους παίκτες του και με καλά ποσοστά στα τρίποντα  (5/8), οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων (39-32).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει, με τον Πανιώνιο να αρνείται πεισματικά να παραδώσει τα όπλα, ακολουθώντας στο σκορ από κοντά. Λίγα λεπτά πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές, ξεπέρασε τον Νίκο Χατζή και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Α1.

Ο Πανιώνιος συνέχισε την προσπάθεια του το τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά ακόμη και στον ένα πόντο (61-62). Τότε ο Ολυμπιακός «χάιδεψε το γκάζι», ανοίγοντας τη διαφορά στους 7 (75-68), με τον Πανιώνιο να πληρώνει τη αστοχία του στις βολές (45% την 4η περίοδο) και τελικά να ηττάται με 79-73.

Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού, 87-63 τον Κολοσσό

Με το απόλυτο 23/23 στην Α1, μετά τη νίκη του με 87-63 επί του Κολοσσού Ρόδου, ο Παναθηναϊκός συγκεντρώνεται στα πλέι οφ της Euroleague με τη Ρεάλ Μαδρίτης και αφοσιώνεται στον μεγάλο στόχο του, την επιστροφή στο φάιναλ φορ για πρώτη φορά από το 2012. Ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε τον χρόνο, ώστε να μείνουν ξεκούραστοι οι βασικοί.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Κολοσσός στην «πρόβα τζενεράλε» του Παναθηναϊκού πριν τα πλέι οφ της Euroleague. Έκτοτε, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πίεσαν στην άμυνα, ο Ίαν Βουγιούκας σημείωσε 10 πόντους σε 7 λεπτά, ενώ από την περιφέρεια «χτυπούσε» τους Ροδίτες ο Νίκος Παππάς. Το επιμέρους σκορ 25-12 είχε ως αποτέλεσμα το +13 (49-36) για τον Παναθηναϊκό στο ημίχρονο.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το β΄ μέρος, με τον Ζακ Όγκαστ και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να προσφέρουν θέαμα. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +22 (70-48) στο 30ο λεπτό. Στις κερκίδες του ΟΑΚΑ βρέθηκαν μόνο 1.500 φίλαθλοι, με την εικόνα του ΟΑΚΑ να μην παραπέμπει σε αυτήν που θα έχει την ερχόμενη Τρίτη (17/4), όταν το «τριφύλλι» υποδέχεται στον πρώτο αγώνα τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ – 23 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13-15/4/2018)

Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου 87-63

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 73-79 (κθ)

Κύμη-Ρέθυμνο 14/4, 16:30

Τρίκαλα-Άρης 14/4, 16:30

ΓΣΛ/Φάρος-ΑΕΚ 14/4, 18:30

ΠΑΟΚ-Λαύριο 15/4, 17:00

Προμηθέας Π.-Κόροιβος 15/4, 19:00