Νίκη σωτηρίας του Πανιωνίου στα Τρίκαλα με 81-76

Το πρώτο «διπλό» του Πανιωνίου στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών είναι γεγονός, με τους «κυανέρυθρους» να κάνουν ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια». Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου πέρασε νικηφόρα με 81-76 από την έδρα των Τρικάλων, για την 22η αγωνιστική, βελτίωσε σε 7-17 το ρεκόρ της, ενώ κράτησε τους γηπεδούχους στο «βυθό» της κατάταξης (3-19).

Ταϊρόν Μπράζελτον (25π.), Ντέγιαν Κράβιτς (17π.) και Βαγγέλης Σακελλαρίου (12π.) πρωταγωνίστησαν στη νίκη του Πανιωνίου, ενώ βοήθησαν τους «κυανέρυθρους» να μη… σαστίσουν στο ξέσπασμα των Τρικάλων στην τρίτη περίοδο, όταν πέτυχαν την ανατροπή. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντι Τζέι Ρίτσαντσον με 20 πόντους.

Με την παραγωγικότητα του Πανιωνίου να χτυπάει… κόκκινο, οι «κυανέρυθροι» δεν απειλήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +12 (40-52). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, και με κορυφαίους τους Τέγιτς, Ρίταρντσον και Μόρις έτρεξαν επιμέρους σκορ 18-4 για το… προσπέρασμα στο 28΄ (58-57).

Σαρικόπουλος και Σακελλαρίου κατάφεραν να χαρίσουν και πάλι το προβάδισμα στον Πανιώνιο (60-61 στο 30΄), ενώ με τους Μπράζελτον και Κράβιτς να βρίσκουν και πάλι ρυθμό στην επίθεση στην τελευταίο περίοδο, ο «Ιστορικός» εξασφάλισε στο 38΄ και πάλι μία διψήφια διαφορά (66-76) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 20, Λούντζης 10, Τάλτον 13 (7 ασίστ), Τέγιτς 16, Μόρις 15, Γιανναράς, Σλαφτσάκης 2, Καλογιαννίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 25 (7/16 σουτ, 8/8 βολές), Σακελλαρίου 12, Κράβιτς 17 (8/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Νταλό 4 (14 ριμπάουντ), Κάμινγκς 12, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Κουακουμένσα 2, Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 2.