Νίκη-θρίλερ στο Μιλάνο ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με συγκλονιστικό τρόπο στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε στην παράταση με 96-95 χάρη σε απίθανο καλάθι του Μάικ Τζέιμς στην τελευταία επίθεση του αγώνα!

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν απλά κακή, αλλά τραγική. Οι “πράσινοι” δεν έκαναν τίποτα στο πίσω μέρος του παρκέ για είκοσι λεπτά, αφήνοντας τον Κουζμίνσκας (ειδικά) και την παρέα του να αλωνίζουν στην “πράσινη” ρακέτα. Οι Ιταλοί σημείωσαν 27 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 28 (!) στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 13 πόντους (55-42) στο 20′.

Ευτυχώς για τους “πράσινους”, η επίθεση τους δεν ήταν το ίδιο κακή με την άμυνα τους. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε σκορ στην επίθεση κι έτσι η διαφορά δεν ξέφυγε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Οι “πράσινοι” αποφάσισαν να παίξουν, κρατώντας πολύ χαμηλά (14π.) τους Ιταλούς στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν, πάντως, για μια στιγμή με 17 πόντους (69-52), αλλά ο Παναθηναϊκός, με σερί 9-0, μείωσαν σε 69-61 στο 30′.

Το σερί ανέβηκε στο 11-0 (69-63) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τους διαιτητές να χρεώνουν στη συνέχεια ένα ανύπαρκτο φάουλ (σ.σ. το τέταρτο) στον Γκιστ και τον Μπέρτανς να γράφει το 71-63 με 2/2 βολές.

Το μομέντουμ ήταν, πάντως, “πράσινο”, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στους 3 πόντους (73-70 στο 33′) με τρίποντο του Καλάθη. Με σερί 4-0, η Αρμάνι ξέφυγε με 77-70, ωστόσο ο Τζέιμς με 4 σερί πόντους κι ο Ντένμον με ένα τρίποντο από το σπίτι του, μείωσε στο καλάθι (79-77) στο 36′. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε και στον πόντο (82-81 στο 38′) με δίποντο του Καλάθη, με τους “πράσινους” να χάνουν μεγάλες… ευκαιρίες για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με κυριότερη αυτή του Καλάθη. Ο Έλληνας γκαρντ έκλεψε την μπάλα, αλλά φοβήθηκε την τάπα και δεν άφησε εύκολα την μπάλα στο καλάθι, δίνοντας την μπάλα δώρο στους Ιταλούς.

Ο Γκιστ μείωσε και πάλι στον πόντο (84-83) με κάρφωμα, 40” πριν το φινάλε, ενώ οι “πράσινοι” έκλεψαν και την μπάλα στη συνέχεια. Με ένα ακροβάτικο του Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός έκανε την ολική ανατροπή (84-85), 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην τελευταία επίθεση, ο Γκιστ έσβησε… τον Γκάουντλοκ, με τον Ντένμον να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 84-87 με 2/2 βολές στα 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σίνγκλετον δεν έπαιξε καθαρή άμυνα στον Μπέρτανς, κάνοντας του φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο Λετονός ήταν ψύχραιμος κι έγραψε το 87-87.

Ο Ντένμον δεν κατάφερε να εκδηλώσει σωστά την τελευταία επίθεση υπό την πίεση του χρόνου (σ.σ. 2,4 δευτερόλεπτα) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έχασε κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο Γκουντάιτις να βάλει και πάλι σε θέση οδηγού (91-89). Ο Τζέιμς έκανε το 91-91, με τον Γκάουντλοκ να γράφει το 93-91. Στη συνέχεια, ο Καλάθης έβγαλε μία μαγική ασίστ στον Γκιστ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ, έβγαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (93-94). Ο Γκάουντλοκ έγραψε το 95-94 7” πριν το τέλος, αλλά ο Τζέιμς χάρισε τη νίκη (95-96) στην ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα ακροβατικό καλάθι με έναν περιπετειώδη τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87 (κ.α), 95-96.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Γκάουντλοκ 13 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάσκολο 11, Ταρτσέφσκι 8 (9 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 16 (1), Τσιντσαρίνι 6 (5 ασίστ), Αμπάς 2, Εμπαγιέ 9 (2), Μπερτάνς 5 (5/5 βολές), Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 18 (5/8 δίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (1), Τζέιμς 18 (7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 7, Ντένμον 12 (2), Γκιστ 18 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 6 (1).