Στρασμπούρ - ΑΕΚ 83-83

Μπορεί να ήρθε ισόπαλη στην Γαλλία με την Στρασμπούρ με 83-83, όμως κράτησε το +9 του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στον Final Four του Τσάμπιονς Λιγκ Basketball, το οποίο πλέον είναι πολύ πιθανό να διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ. Η τελική τετράδα αποτελείται από τον Δικέφαλο, τη Μονακό, Μούρθια και Λούντβιγκσμπουργκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Ένωσης ήταν ο Σάκοτα, που πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Γάλλοι είχαν ξεφύγει στο σκορ, ενώ σπουδαίο ματς έκανε ο Πάντερ με 18 πόντους, αλλά και οι Γκριν-Χάρις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παρότι είχε το +9 από το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ, μπήκε στο παρκέ για να… σκοτώσει την ψυχολογία της Στρασμπούρ. Η Ένωση προηγήθηκε 3-4 και 5-9 με πόντους του Χάρις, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε την σκυτάλη ο Χάρις, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 7-14 και το 11-18. Οι Κιτρινόμαυροι ήλεγχαν τον αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-20,.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο, όπου παρά το τρίποντο του Ξανθόπουλου για το 17-23, η Στρασμπούρ παίρνοντας πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, ισοφάρισε στο 15’ σε 25-25, ενώ με λέι-απ του Λελούπ προσπέρασε για το 27-25. Οι Γάλοι αφού βρήκαν ρυθμό, πάτησαν γκάζι έφτασαν στο 32-27 και στο 35-32, ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε στο 35-37 για την ΑΕΚ με τρίποντο του Πάντερ!

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ΑΕΚ επέστρεψε αποφασισμένη να… καθαρίσει την πρόκριση και με πόντους των Χάρις και Γκριν προηγήθηκε 35-39 και 37-41. Ωστόσο, η Στρασμπούρ βρήκε και πάλι τρόπο να μαζέψει την διαφορά, ισοφάρισε σε 41-41 και 45-45, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μποστ ξέφυγε στο 55-47! Παρόλα αυτά, μετά από τάιμ άουτ του Σάκοτα η Ένωση επέστρεψε, μείωσε σε 55-52 και παρότι το σκορ πήγε ξανά στο +6 (58-52), με συνεχόμενους πόντους και καλάθι του Γκριν στην λήξη, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 59-56.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 65-60 στο 33′ και με 67-62 στο 35′, με την ΑΕΚ να κολλάει στην επίθεση, αλλά να βγάζει μεγάλες άμυνες και να μην αφήνει τη Στρασμπούρ να ξεφύγει περισσότερο. Με 2/2 βολές του Πάντερ, η ΑΕΚ μείωσε σε 67-64, με τον Ράιτ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 69-64 στο 37′.  Με ένα μεγάλο τρίποντο, ο Σάκοτα έκανε το 69-67, με τον αρχηγό της Ένωσης να γράφει και το 71-70 με νέα τρίποντη βόμβα. Η Στρασμπούρ ξέφυγε και πάλι με 5 πόντους (75-70), αλλά ο Γκριν απάντησε μεγάλο τρίποντο, μειώνοντας σε 75-73. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε και σε μία βολή, μειώνοντας και πάλι στο πόντο (75-74).

Η Στρασμπούρ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της για να αυξήσει τη διαφορά, ευστόχησε σε μεγάλα τρίποντα, αλλά η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη στις βολές. Η Ένωση κατάφερε και να μην ηττηθεί, με τον Πάντερ να πετυχαίνει τρομερό τρίποντο με ταμπλό στην εκπνοή του αγώνα, γράφοντας το τελικό 83-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Μποστ 16 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαμπεϊρί 19 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόγκαν 8 (3/8 σουτ), Ράντολφ 3, Ράιτ 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άτκινς, Μπιλάν 16 (9 ριμπάουντ), Ίνγκλις 5, Λελούπ 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Χάντερ 10, Πάντερ 18 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 2, Χάρις 11 (1), Τζέιμς 2, Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 6, Ξανθόπουλος 3.