ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης 0-1

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στα Γιάννινα, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να παίρνει τεράστια νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του πρώην παίκτη του ΠΑΣ, Ναδάλες. Έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία έφτασε τους 25 βαθμούς και ξέφυγε με 4 από την ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία βρίσκεται η Κέρκυρα με 21!

Με διαφορετικούς στόχους παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο των «Ζωσιμάδων» το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης οι δύο ομάδες. Ο γηπεδούχος ΠΑΣ Γιάννινα χρειαζόταν τη νίκη για να φτάσει τους 33 πόντους, να βρεθεί στο -3 από την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα (Αστέρας Τρίπολης - Ξάνθη) και να διατηρήσει ορισμένες ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη, ενώ ο φιλοξενούμενος Απόλλων Σμύρνης στόχευε στο να δώσει συνέχεια στην εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ (3-0), να «πιάσει» την Λαμία στη 13η θέση και να αφήσει τέσσερις πόντους πίσω του την Κέρκυρα στη μάχη της παραμονής στην πρώτη κατηγορία.

Μόνο μια ομάδα εμφανίστηκε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κι αυτή ήταν ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος κυριάρχησε απόλυτα στη μεσαία γραμμή, «προειδοποίησε» με τις ευκαιρίες των Ελμπάζ - Τσουκαλά και άνοιξε τελικά το σκορ στο 32ο λεπτό, με τον πολύπειρο Ισπανό αριστεροπόδαρο μπακ Φόνσι Ναδάλες, ο οποίος σκόραρε με κοντινό δεξί πλασέ έπειτα από πλάγιο άουτ του Γιάννη Στάθη κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Τα δεδομένα του αγώνα θα ήταν ασφαλώς διαφορετικά αν ο -συνήθως πολύ αποτελεσματικός μπροστά στην αντίπαλη εστία- Πέδρο Κόντε δεν είχε εκτελέσει άσχημα το πέναλτι που κέρδισε ο Αλέξης Μιχαήλ από τον Μιχάλη Κύργια στο 30', με τον Χουάντερσον να αποκρούει με τα πόδια και να επιτρέπει στους Αθηναίους να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, καθώς επενέβη αποτελεσματικά και σε 2-3 ακόμα προσπάθειες του «Άγιαξ» της Ηπείρου, ο οποίος αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους του.

Ο 35χρονος Βραζιλιάνος τερματοφύλακας απέκρουσε ένα σουτ από πλάγια θέση του Γιώργου Μανθάτη στην κλειστή γωνία του στο 50' και δύο λεπτά αργότερα ο Απόλλων Σμύρνης θα έπρεπε να έχει διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν σε κεφαλιά του Μιχάλη Κύργια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φόνσι Ναδάλες ολόκληρη η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας του Μάρκου Βελλίδη πριν ο διεθνής γκολκίπερ απομακρύνει, ωστόσο το γκολ που θα διαμόρφωνε το 0-2 δεν «μέτρησε».

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 55ο λεπτό, έφτασαν κοντά στο 1-1 στο 67', όταν η κεφαλιά του Αλέξη Μιχάλη μετά από σέντρα του Αλέξανδρου Νικολιά (αντικατέστησε τον τραυματία στη μέση Ιγκόρ Φελίπε Βιντάλ στο ημίχρονο) σταμάτησε στο σώμα του Τάσου Παπάζογλου και στο 72' ο Γιώργος Μανθάτης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον, ωστόσο ο διαιτητής Ιωάννης Παπαδόπουλος είχε σταματήσει τη φάση για επιθετικό φάουλ του Μπρούνο Χαλκιαδάκη στον Γιάννη Στάθη,

Το σκορ (0-1) δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και κάπως έτσι ο φορμαρισμένος Απόλλων Σμύρνης έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα που φεύγει νικήτρια από την έδρα του ΠΑΣ Γιάννινα στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά τον ΠΑΟΚ, έφτασε τους 25 πόντους σε 26 παιχνίδια και «έπιασε» την Λαμία στην 13η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τέσσερις πόντους πίσω την Κέρκυρα και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ ο ΠΑΣ έμεινε μετά την εντός έδρας ήττα στους 30 και οι ποδοσφαιριστές του ξεκινούν σιγά σιγά να σκέφτονται τις καλοκαιρινές διακοπές τους...

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Βιντάλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (74' Χέλβιστ), Μανθάτης, Χαλκιαδάκης, Λίλα, Μιχαήλ, Καρανίκας (79' Τσικάρσκι), Μπουκουβάλας, Κόντε.

Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Χουάντερσον, Κύργιας, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (83' Στόουκς), Ελμπάζ (75' Κούρος), Παπάζογλου, Στάθης, Χουάρες (79' Μενδρινός).