Σε τροχιά πλέι οφ η Κύμη

Με πρωταγωνιστή τον Θαντ ΜακΦάντεν που πέτυχε 26 πόντους και συμπαρατάτη τον Τζόουνς με 22, η Κύμη νίκησε το απόγευμα της Κυριακής (25/3) με 95-83, τον Πανιώνιο, για το πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 και έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ.

Εκτός από... ξύλο, στο κλειστό της Χαλκίδας παίχτηκε και μπάσκετ! Η ομάδα της Εύβοιας δεν ήταν καλή στο α’ ημίχρονο και βρέθηκε στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με 38-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα άλλαξαν. Οι παίκτες του Καστρίτη ήταν αποφασισμένοι, ο ΜακΦάντεν μπήκε στην εξίσωση, έδωσε επιθετικές λύσεις στην ομάδα του, την ώρα που ο «Ιστορικός» είχε υποστεί αμυντικό μπλακ άουτ και μείωσαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στον πόντο (65-66).

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 77-75. Δύο τρίποντα του ΜακΦαντεν όμως, έδωσαν διαφορά στους γηπεδούχους και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).