Με οδηγό τον Όγκαστ ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εντός έδρας με 87-64 της Κύμης την Τρίτη (13/3), στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Έτσι, έκανε το 19Χ19 και συνεχίζει να ακάθεκτος την πορεία του για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια. Το «τριφύλλι» ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα... Έτσι, η λήξη της πρώτης περιόδου το βρήκε μπροστά στο σκορ με 22-10.

Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι Ευβοιώτες έβγαλαν αντίδραση απειλώντας τους γηπεδούχους, οι οποίο όμως πάτησαν το... γκάζι στην τέταρτη περίοδο κατακτώντας το ροζ φύλλο.

Τα κακά νέα, πάντως, έχουν να κάνουν με τον Τζέιμς Γκιστ, ο οποίος στο δεύτερο δεκάλεπτο ένοιωσε ενοχλήσεις νιωσε ένα σφίξιμο στον αριστερό τετρακέφαλο και προτιμήθηκε να μην αγωνιστεί στη συνέχεια.

Μάλιστα, την Τετάρτη (14/3)), θα υποβληθεί σε εξετάσεις ώστε να διαπιστωθεί το ακρίβες μέγεθος του προβλήματος. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Όγκαστ με 22 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο ΜακΦάντεν σταμάτησε στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1/5 τρίποντα), Όγκαστ 22 (10/11 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2 (0/6 σουτ), Ρίβερς 7 (2/7 σουτ), Γκιστ 4, Βουγιούκας 7 (6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 10 (4 ασίστ), Γκάμπριελ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (1).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 11 (4 ριμπάουντ), ΜακΓκι 8 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη), Μπάρλος 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές), Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Μαργέλης 3 (1), Μητσιμπόνας, Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ), Εζόμο.