«Γκέλα» για την ΑΕΛ, 0-0 με την Κέρκυρα

ΑΕΛ και Κέρκυρα αναμετρήθηκαν το Σάββατο (10/3) στο AEL FC ARENA σε ένα ματς σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Τελικό αποτέλεσμα 0-0 και εντός έδρας απώλεια βαθμών για την «Βασίλισσα» του κάμπου.

Η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς ήθελε πάρα πολύ τη νίκη αλλά η εμφάνισή της δεν ήταν η αναμενόμενη, πόσο μάλιστα για εντός έδρας παιχνίδι και απέναντι σε ομάδα που έχει στόχο την παραμονή. Πολλές οι καθυστερήσεις από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του ματς!

Φωτογραφίες: Κώστας Τσομάκος

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι που έγιναν απειλητικοί ορισμένες φορές και παραλίγο να σκοράρουν. Από την άλλη η ΑΕΛ σίγουρα δεν έπεισε με την εμφάνισή της και προβλημάτισε από την εντός έδρας απώλεια βαθμών.

2': Ο Ντέλετιτς σεντράρει από δεξιά, κεφαλιά του Ζίζιτς από τη μικρή περιοχή, άουτ από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

12': Ο Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή και δεξιά, σουτάρει με το αριστερό, πέφτει στην αριστερή γωνία και μπλοκάρει ο Γιαννακόπουλος με διπλή προσπάθεια.

13': Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

17': Κάθετη του Ρόλε για τον Επστάϊν, σε θέση μέσα αριστερά, είναι δυνατή η μπαλιά, το σουτ του τελευταίου από πλάγια θέση, βγαίνει άουτ.

31': Φάουλ του Ρόλε έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, στο δεξί δοκάρι ο Μπόζοβιτς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

35': Στην αντεπίθεση η ΑΕΛ. Σέντρα από αριστερά του Περόνε, δυνατό σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από την περιοχή στην κίνηση, η μπάλα άουτ.

42': Σουτ του Αρτυματά, έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά, η μπάλα περνάει άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.

48': Φάουλ του Γουάλας, διώχνει σε κόρνερ ο Σπίνουλας.

62': Φάουλ του Ρόλε από τον άξονα, από τα 25 μέτρα, στη δεξιά γωνία αποκρούει ο Μπόζοβιτς.

65': Ο Επστάϊν μέσα στην περιοχή και αριστερά, προσποιείται και περνάει τον Μασούρα, φέρνει τη μπάλα στο δεξί σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Ζίζιτς και σταματάει στο δεξί δοκάρι.

67': Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, μέσα στην περιοχή και αριστερά, η μπάλα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

68': Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Σπίνουλα, με δέκα η Κέρκυρα.

70': Φάουλ από αριστερά για την ΑΕΛ με τον Μιλοσάβλιεβιτς, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε άουτ.

72': Φάουλ από δεξιά για την ΑΕΛ, ο Περόνε μέσα στην περιοχή, μόνος με τον Γιαννακόπουλο, πλασάρει αλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ.

75': Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από την περιοχή, ο Γιαννακόπουλος σε κόρνερ. Το κόρνερ περνάει ανεκμετάλλευτο.

79': Φάουλ του Ρόλε από μακριά, ο Μπόζοβιτς ξεγελάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Περνάει ανεκμετάλλευτο το κόρνερ.

82': Ο Λέκοβιτς διώχνει σε κόρνερ προ του Μασούρα. Περνάει χωρίς κίνδυνο για την Κέρκυρα.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γουάλας (53’ Ρέντζας), Γκόλιας, Ζίζιτς, Φατιόν (83’ Μπλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Περονε, Ναζλίδης (63’ Λεοζίνιο).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Σπίνουλας, Λέκοβιτς, Αντέτζο, Γρομητσάρης, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (73’ Γκράσι), Επστάιν, Ρόλε (91' Ινάσιο), Παμλίδης (87’ Μυτίδης).

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών), Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Σίπκας (Πέλλας), Τέταρτος: Κουμπαράκης (Θράκης).