LIVE ΑΕΛ - Άγιος Θωμάς

Κόντρα στον Άγιο Θωμά Πρέβεζας θα αγωνιστεί η ΑΕΛ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής (2ος όμιλος), όπου και θα μετέχει. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Κυριακή, στις 16:30 στο στάδιο Αλκαζάρ.

Η αναμέτρηση θα καλυφθεί ΖΩΝΤΑΝΑ από το athleticlarissa.gr και τον Χρήστο Γκατζούλη που θα βρεθεί εκεί για να σας ενημερώνει λεπτό προς λεπτό. Φυσικά εκτός από την κάλυψη του αγώνα (LIVE) θα υπάρχει πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την ώρα που θα φτάσει η ΑΕΛ στο γήπεδο μέχρι και την αποχώρησή της. Επίσης πολλές συνεντεύξεις, πλάνα από το παιχνίδι (VIDEO) και άλλα πολλά...

Την ίδια ημέρα και ώρα αγωνίζονται και οι άλλες 4 ομάδες μας της Γ' Εθνικής (ο Αμπελωνιακός έχει ρεπό). Ο Οικονόμος θα ταξιδέψει ως την Καστοριά όπου και θα αντιμετωπίσει τον Κάστωρ για τον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Στον 3ο όμιλο, ο Πυργετός ξεκινά με εντός έδρας ματς κόντρα στην Ένωση Αποστόλου Παύλου, ο Μαχητής θα υποδεχθεί την Χαλκίδα, ενώ τέλος ο Δωτιέας Αγιάς θα ταξιδέψει μέχρι τον Δομοκό για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αχιλλέα.

Ρεπό: Αμπελωνιακός

*Για όλες τις ομάδες του νομού μας που προαναφέραμε, θα υπάρχουν οι απεσταλμένοι του athleticlarissa.gr για να σας δώσουν αναλυτικά τα όσα θα γίνουν στα κυριακάτικα ματς.

Το athleticlarissa.gr θα καλύψει ζωντανά την αναμέτρηση

Η σελίδα θα ανανεώνεται αυτόματα

Καλό απόγευμα από το στάδιο Αλκαζάρ. Στις 16:30 θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Άγιο Θωμά για την πρώτη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (2ος όμιλος). Πάμε να δούμε τις εντεκάδες των δύο ομάδων.

ΑΕΛ (Παναγόπουλος): Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Ρούσσης, Στεφανίδης, Πατινιώτης, Μπλέντι.

Στον πάγκο: Αραμπατζής, Αγτζίδης, Τζουμάκης, Καρακούστης, Παπαϊωάννου, Γκούρτσας, Βοσκόπουλος.

ΑΟ. Άγιος Θωμάς (Παναγιωτίδης): Πανούσης, Λαζαρίδης, Νίκου, Μάρκος, Δήμας Χρήστος, Δήμας Θωμάς, Καταπόδης, Μπάτσος, Σιδέρης, Ντέτσικας, Δημουλιάς.

Στον πάγκο: Ζήσης, Σκαμνέλος, Χουλιάρας, Παίδαρος, Μπουκούρας.

Διαιτητική τριπλέτα: Ζούγρας, Τσιαμπάζης, Ξενακίδης (Κοζάνης).

Εδώ και δύο λεπτά ξεκίνησαν το καθιερωμένο ζέσταμα οι δύο ομάδες.

Με ολόλευκες φανέλες η ΑΕΛ, με κίτρινες φανέλες ο Άγιος Θωμάς και μαύρα σορτσάκια.

Ιδανικός ο καιρός για μπάλα, σε εξαιρετική κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Αλκαζάρ.

Σχεδόν τρία χρόνια έχουν περάσει (παρά δύο μήνες) που η ΑΕΛ αγωνίστηκε για τελευταία φορά σε επίσημο παιχνίδι στο Αλκαζάρ. Ήταν με τον Πανιώνιο…

Πριν το παιχνίδι οι άνθρωποι του σωματείου της ομάδας καθώς και ο χρηματοδότης κ. Πλεξίδας θα τιμήσουν τη μνήμη του προέδρου της πρωταθλήτριας ΑΕΛ Στέλιου Καντώνια για το μοναδικό επίτευγμα που πέτυχε περιφερειακή ομάδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ελλάδας την περίοδο 1987 – 1988. Παράλληλα θα δοθεί το όνομά του στη θύρα – 2. Σίγουρα είναι μια κίνηση σεβασμού στους ανθρώπους που βοήθησαν την ΑΕΛ να γράψει με ολόχρυσα γράμματα ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Την αναμέτρηση θα παρακολουθήσει και ο προπονητής Γιώτης Σταματόπουλος.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα, σε 10’ ξεκινά το ματς. Ο κόσμος συνεχίζει να καταφτάνει στο Αλκαζάρ.

Περίπου 4.000 κόσμος στο στάδιο Αλκαζάρ. Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέλιου Καντώνια.

Ο Άγιος Θωμάς στην σέντρα.

Το ματς ξεκίνησε!

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς κάτι αξιόλογο.

Η ΑΕΛ έχει την υπεροχή, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είναι όλοι κάτω από τη σέντρα.

10’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, μετά από κόρνερ, κεφαλιά ο Ρούσσης, έδιωξαν οι αμυντικοί της Πρέβεζας και στην επαναφορά ο Πατινιώτης έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

16' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να κάνει το 1-0 από κόρνερ του Νεμπεγλέρα. Ο Σιάκκας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο τερματοφύλακας έδιωξε τη μπάλα και στην επαναφορά ο Μπλέντι δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ!

Η ΑΕΛ αγωνίζεται με σύστημα 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ο Σικαλιάς, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά οι Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Καρανίκας. Στο κέντρο ο Νεμπεγλέρας με τον Κυριακίδη μπροστά του και τον Πατινιώτη σε ρόλο οργανωτή. Στην κορυφή ο Στεφανίδης με τους Πλιάγκα και Μπλέντι από τις πτέρυγες.

24’ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ με την κεφαλιά του Στεφανίδη να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πανούση.

31' Μετά από ωραία ενέργεια του Μπλέντι, έδωσε τη μπάλα στον Πλιάγκα ο τελευταίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ!

32' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από σέντρα του Μήτση, ο Στεφανίδης με κεφαλιά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

35' Δέκα κόρνερ η ΑΕΛ μέχρι τώρα!!!

39’ Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Στεφανίδης έκανε ένα χλιαρό σουτ μπροστά από τον τερματοφύλακα χωρίς να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ από πάσα του Πλιάγκα!

Μήνυμα από τον χρήστη Aelistas : " Vamos AELara!! "

Σχόλιο: Καθολική υπεροχή για την ΑΕΛ στο πρώτο μέρος. Πάρα πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως να μπορεί να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Πρέβεζα μαζικά στο μισό γήπεδο.

Μήνυμα από τον χρήστη αελαρας : " ενα τσουβαλι ευκαιριες και ακομα 0-0 "

Μήνυμα από τον χρήστη τζινα : " τα μονστερια εχουν κανει ατμοσφαιρα σημερα; "
 Ναι, ναι, ωραία ατμόσφαιρα από τους Monsters.

Τέλος πρώτου μέρους. ΑΕΛ - Άγιος Θωμάς Πρέβεζας 0-0.

Μήνυμα από τον χρήστη αελαρας : " γιατι μονο σεντρες χαθηκαν καντε και κανα σουτ. βαλτε την μπαλα κατω και λιγο . "

Μήνυμα από τον χρήστη τζινα : " φιλοζενουμενοι υπαρχουν; "

Μήνυμα από τον χρήστη ΓΚ : " Παιδιά, μήπως ξέρετε πόσο είναι ο Οικονόμος; "

0-1 ημίχρονο με γκολ του Σκλάβου

Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου μέρους στο Αλκαζάρ.

Μήνυμα από τον χρήστη Μητσος : " παιδια παιζουμε καλα; "

Η ομάδα έχει χάσει πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

46' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση του Πατινιώτη ο Γκούρτσας.

Το ματς ξεκίνησε.

46' Επιτέλους 1-0 για την ΑΕΛ!!!!

Ο Μπλέντι το 1-0 με ωραίο πλασέ με το αριστερό από ύψος του πέναλτι. Νωρίτερα ο Στεφανίδης είχε χάσει άλλη μια τεράστια ευκαιρία!!!

49' Από κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Ρούσσης με κεφαλιά κάνει το 2-0 από νωρίς.

59' Ωραία σέντρα του Κυριακίδη, με ωραία κεφαλιά ο Στεφανίδης κάνει το 3-0.

61' Αλλαγή για τον Άγιο Θωμά. Ο Χουλιάρας στη θέση του Λαζαρίδη.

62' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Αραμπατζής στη θέση του Καρανίκα.

64' Σουτ του Γκούρτσα σε σέντρα του Αραμπατζή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.

Μήνυμα από τον χρήστη αελαρας : " ειναι απολυτα λογικο το σκορ με βαση την εικονα της αελ και τις χαμενες ευκαιριες στο α μερος "

69' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Πλιάγκας έκανε ένα ωραίο σουτ από πλάγια δεξιά, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

70' Αλλαγή για τον Άγιο Θωμά. Ο Σκαμνέλος στη θέση του Νίκου.

70' Γκολ!!!! Ο Μπλέντι με ωραίο σουτ κάνει το 4-0 μετά από σέντρα του Πλιάγκα.

71' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Τζουμάκης στη θέση του Μπλέντι.

74' Ο Γκούρτσας ανεβάζει το σκορ σε 5-0 με κοντινό πλασέ μετά από κόρνερ.

Μήνυμα από τον χρήστη nik : " o oikonomos poso einai "

Μήνυμα από τον χρήστη Λουκας : " ο οικονομος 0-2 με Κωστουλα "

Μήνυμα από τον χρήστη αελαρας : " το προγραμμα των αγωνων που μπορω να το βρω με ολες τις αγωνιστηκες???? "

80' Αλλαγή για τον Άγιο Θωμά. Ο Ζήσης στη θέση του Δήμα Θωμά.

Μήνυμα από τον χρήστη ASDF : " PREVEZARA OMADARA "