Αγωνία για τη Μάνδρα, χαμόγελα για Ζάππειο (PICS)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το σημερινό (29/4) ντέρμπι ανάμεσα στην Μάνδρα και την Αναγέννηση Ζαππείου για την 21η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ' ΕΠΣΛ.

Ένα αποτέλεσμα από το οποίο το Ζάππειο με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 49 βαθμούς και κατέκτησε και μαθηματικά την άνοδο στην Β' ΕΠΣΛ, ενώ η Μάνδρα θα έχει δικαίωμα στην ελπίδα, αν χρειαστεί να δώσει αγώνες κατάταξης με τις τρίτες των άλλων δυο ομίλων, αν κάποια ομάδα την νέα περίοδο δεν δηλώσει συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

Ένα παιχνίδι με πολύ κόσμο για δεδομένα γ' τοπικού, ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι γηπεδούχοι θέλαν νίκη με δυο γκολ διαφορά για την δεύτερη θέση και την άνοδο, ενώ οι φιλοξενούμενοι βολεύονταν και με ισοπαλία, την οποία και κατέκτησαν σφραγίζοντας το εισιτήριο της ανόδου στην παραπάνω κατηγορία μαζί με τον Προμηθέα.

Ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο μπροστά στις δυο εστίες και με κύριο σκοπό των δυο ομάδων να μην δεχτούν τέρμα, με την Μάνδρα να απειλεί με το απευθείας φάουλ του Παπαδόπουλου Γ. στο 20', αλλά και με προσπάθειες απειλής για την εστία της Αναγέννησης κυρίως από εκτελέσεις κόρνερ δίχως όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη καλύτερο το θέαμα με τους γηπεδούχους να έχουν την πλήρη υπεροχή να είναι συνεχώς απειλητικοί και να δημιουργούν ευκαιρίες χωρίς να καταφέρουν όμως να σκοράρουν.

Μεγαλύτερη φάση αυτή του 70' όταν ο Παπαδόπουλος Ν. έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ καθώς απέκρουσε ο Κατζάνας φάση που στιγμάτισε το δεύτερο ημίχρονο καθώς αν εκεί είχε γίνει το 1-0 τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καλφούτζος εκτέλεσε κόρνερ και ο Τεκέδης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ στο 72' ψηλοκρεμαστό σουτ του Μπατζιανούλη για το Ζάππειο πέρασε άουτ και στο 75' σουτ του Τζήκα από πλάγια απέκρουσε ο Ζουμπουλίδης.

* Ο πρόεδρος της Μάνδρας κ. Κώστας Τσολακίδης εκφράζει παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις της τριπλέτας της αναμέτρησης.

Διαιτησία: Τσιοφλίκη (Γκαρέλης, Γούλας).

ΑΕ Μάνδρας 2016 (Γιώργος Τσολακίδης): Ζουμπουλίδης, Φασούλας, Σταυρομήτρος (78' Σοφιατζίδης), Τσολακίδης, Καδόγλου, Μπακογιάννης (42' Παπαδόπουλος Ν.), Καλφούτζος, Τεκέδης, Τίκος, Παπαδόπουλος Γ., Τσιούτσιας (64' Σοφιατζίδας).

Αναγέννηση Ζαππείου (Γιώργος Κόντης): Κατζάνας, Φιλλιπόπουλος, Καλόγηρος, Ζαχαριάς, Αθανασίου, Φωτίου, Μπάρκας, Χριστοδούλου, Τζήκας (90' Παρλάντζας), Ζάχος, Μπατζιανούλης.