Ονειρεμένη πρεμιέρα για Ιπποκράτη, Λαρισαϊκό και Ελάτεια

Πρεμιέρα είχαμε το Σάββατο (10/10) στον 1ο Όμιλο της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας του Νομού μας. Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους σε αυτό το πρωτάθλημα, οι ομάδες του Ιπποκράτη, του Λαρισαϊκού και της Ελάτειας, που κέρδισαν την Έλαφο, τον Αετόλοφο και την Αμυγδαλή αντίστοιχα.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Γιώργος Μητσιούλης

Καταιγιστικός στην πρεμιέρα ο Ιπποκράτης

Ευρεία νίκη από την πρώτη αγωνιστική, κατάφερε να πάρει ο Ιπποκράτης, που επιβλήθηκε με σκορ 6-2 της Ελάφου. Οι φιλοξενούμενοι, αν και προηγήθηκαν στο σκορ, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, δεν κατάφεραν στην συνέχεια να το κρατήσουν, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν βαριά ήττα.

Συγκεκριμένα, η Έλαφος, άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όταν ο έμπειρος Αλέκος Σφέτσος, σημείωσε το 0-1. Παρ’ όλα αυτά, η χαρά δεν κράτησε για πολύ, μιας και ο Ιπποκράτης, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλάντη Τσιάμη, το οποίο κέρδισε ο Κουτσιμάνης. Στο 44’ μάλιστα, ο Μικερτζής, έκανε την ανατροπή για την ομάδα της Λάρισας, σημειώνοντας το 2-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βαγγέλης Κουτσιμάνης, σημείωσε το 3-1 για τον Ιπποκράτη, ενώ στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης έκανε και το 5-1, έχοντας προηγηθεί το 4-1 από τον Αλέξη Σαλοκανά. Ο Γιώργος Ζδράγκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 6-1, ενώ το τελικό 6-2, διαμόρφωσε ο Καλόγηρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μειώνοντας παράλληλα για την Έλαφο.

Τέλος, να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι, τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Καρανικόλας.

Ιπποκράτης: Παπανικολάου, Νταμπαλέτσιος, Κουμαντζέλης, Κατσογιάννης, Φώλιας (57’ Κολοβός), Ροκούδης, Σαλοκανάς, Αραμπατζής (65’ Τσουμάνης), Μικερτζής (73’ Ζδράγκας), Τσιάμης, Κουτσιμάνης.

Έλαφος: Γουμενόπουλος, Κατσαρός, Αποστολάκης (70’ Τσατσανάκος), Μίχος, Καλόγηρος, Αναγνώστου Α. (65’ Μάνδαλος), Ζυγογιώργος, Καρανικόλας, Σφέτσος Η., Κολότσιος, Σφέτσος Α.

Διαιτητής: Τέγος Βοηθοί: Παπαγεωργίου, Παππάς.

Εύκολο «διπλό» για τον Λαρισαϊκό

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Λαρισαϊκός στο πρωτάθλημα της Γ’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, μιας και στην πρεμιέρα, κατάφερε να κερδίσει με σκορ 1-3 την ομάδα του Αετολόφου.

Η ομάδα της Λάρισας, άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, όταν ο Περικλής Γκόλαντας από πλάγια θέση σημείωσε το 0-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 72’, ο Μπλάνας, με κάθετη μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Τσιμπουκλή, που κατάφερε να πετύχει το 0-2, ενώ ο Περικλής  Γκόλαντας, κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν στο 83’ σημείωσε το 0-3.

Από εκεί και πέρα, το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Αετόλοφος, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Δαφέρμος και εκτέλεσε ο Παντελιάδης.

Αετός Αετολόφου: Τσανάς, Λάχο, Τζουβάρας Ηλ., Παντελιάδης, Ηλιάδης Στ., Μπαρούτζας, Παφίλης (63’ Τζουβάρας Ι.), Γεωργοβίτσας, Χατζάκος, Ηλιάδης Ευ. (60’ Δαφέρμος), Καράτζιος (75’ Καράτζιος Χρ.).

Λαρισαϊκός: Τάσσης, Μικερτζής, Φλορίν, Αρβανίτης, Κούνδουρος, Τσιτσιλής, Ελιζόπουλος (64’ Τσιμπουκλής), Τατίας, Γκόλαντας Π., Μπλάνας (80’ Κυριακόπουλος), Γκόλαντας Θ. (72’ Παπαγιαννόπουλος).

Διαιτητής: Ρουπέλας Βοηθοί: Καλέμης, Μπούτος.

«Θύελλα» στην πρεμιέρα η Ελάτεια

Νίκη με σκορ 2-1 πήρε η Θύελλα Ελάτειας, απέναντι στην Δόξα Αμυγδαλής, για την πρεμιέρα του 1ου Ομίλου της Γ’ ΕΠΣΛ.
Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό, όταν ο Μητσογιάννης έκανε ένα σουτ, ο Βασίλης Γαλάνης απέκρουσε αρχικά, αλλά στην επαναφορά ο Παπαδόντας σημείωσε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ελάτεια, πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν στο 65ο λεπτό, ο Μητσογιάννης σημείωσε το 2-0. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι, είχαν ευκαιρίες, αλλά στάθηκαν άτυχοι, καθώς είχαν δοκάρια με τους Τσικούρα στο 35’, με τον Παπαναστασίου στο 40’ και στο 42’ και τον Κερμελιώτη στο 25ο λεπτό.

Τελικά, το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα της Αμυγδαλής, ήταν να μειώσει σε 2-1, με τον Μπικιώτη, στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Θύελλα Ελάτειας: Κωστής, Λάλας, Δήμου, Μουστάκας, Σολωμός, Κοσμάνος, Αβέλας, Γιακουβής (85’ Μπούτος), Κολώνας (70’ Κίτσιος), Μητσογιάννης, Παπαδόντας.

Δόξα Αμυγδαλής: Γαλάνης Β., Κερμελιώτης, Ντάφος Παν., Ανδρέου Δ. (70’ Μπραχελίκα), Τσικούρας, Στεφανούλης, Καράτζιος, Καματέρης (60’ Μπικιώτης), Ντίνας (80’ Αγγελούλης), Ντάφος Ι., Παπαναστασίου.

Διαιτητής: Ντελέζος Βοηθοί: Ζαχαρός, Αθανασούλας.

Δεν (Χ)αμογέλασε κανείς

Ισόπαλη και με σκορ 2-2 τελείωσε η αναμέτρηση της πρεμιέρας στον 1ο Όμιλο της Γ’ ΕΠΣΛ, ανάμεσα σε Όλυμπο Αιγάνης και Ελευθεριακό, με τις δύο ομάδες, να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Οι γηπεδούχοι, αν και πήραν προβάδισμα στο σκορ με 2-0, με τα τέρματα των Περόι και Μπουλάρι, στο 20’ και στο 35’ αντίστοιχα, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Έτσι, στο δεύτερο μέρος, ο Ελευθεριακός, μείωσε αρχικά σε 2-1, με τον Φλώρο, ενώ ο Σαμαράς ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 2-2, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ και δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Όλυμπος Αιγάνης: Φιλίππου, Ριζάκης, Λιόλιος Παν., Μπουλάρι, Χριστοδούλου, Περκέτσι, Λιόλιος Κ., Βουγιούκας, Περόι, Ζαφείρης, Ευαγγέλου.

Ελευθεριακός: Γερμάνης, Γκαραβέλης Ε., Ζαφειρούλης, Δεληγιάννης, Φροξυλιάς, Δάλλας, Χριστοδούλου, Μπίμπας, Φλώρος, Σαμαράς, Γκαραβέλης Β.

Διαιτητής: Κακάνης Βοηθοί: Λανάρα, Τζιόλας.

Ισόπαλοι στην πρεμιέρα

Ισόπαλη και με σκορ 2-2 τελείωσε ακόμα μια αναμέτρηση του 1ου Ομίλου της Γ’ ΕΠΣΛ. Ο λόγος, για το παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Νέου Περιβολίου και την Φλόγα Ευαγγελισμού.

Οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Χαλίτσιος, σημείωσε το 0-1. Στην συνέχεια, ήρθε η απάντηση του Νέου Περιβολίου, καθώς στο 5ο λεπτό, ο Διονύσης Ιορδανίδης, είχε δοκάρι, ενώ τελικά στο 20’, ο Τζέκας ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης, έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 35ο λεπτό, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Φλόγα πίεσε και κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού, όταν στο 89ο λεπτό, ο Βαγγέλης Τσιγάρας, με σουτ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Αστέρας Νέου Περιβολίου: Νάρης, Μπαταβάνος, Αλεξόπουλος (70’ Μαγαλιός), Ζιώγας, Μάλτζαρης, Βασιλείου (80’ Παπανικολάου), Τζέκας, Μπαλατζάρας, Ιορδανίδης Δ., Ιορδανίδης Νικ., Μπομπότης (55’ Αργύρης).

Φλόγα Ευαγγελισμού: Ρωμανός, Τσιάκος, Κίκε, Γιακουβής, Γεροκώστας (30’ Ζάρρας Γ.), Καουνάς (70’ Κόκκινος), Κορδέλας, Ζάρρας Θ., Χαλίτσιος, Μαντής Τρ. (80’ Μαντής Παν.), Τσιγάρας Ευ.

Διαιτητής: Μπουρονίκος Βοηθοί: Κουβάτας, Τράντας.